16 kwietnia 2019

    o powołaniu

   obliczanki młodym

start

Wielki Piątek

Drugim miejscem wyjątkowym jest Golgota.

 

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wychodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej.

 

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

 

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża, z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

 

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

 

Przyjacielu spójrz na Krzyż. Niech nie przeraża Cię widok ukrzyżowanego Pana Jezusa. Spróbuj dostrzec Miłość, która jedynie dla Ciebie została Ukrzyżowana. Przytul się w ciszy do Krzyża… Słyszysz jak pulsuje w Nim serce Boga i serce Twoje? Słyszysz to? Naprawdę? To znak, że zaczyna się nowe życie! Uwielbiaj, dziękuj i po prostu kochaj tak jak potrafisz! Z całych sił kochaj… Kto doświadczył Krzyża, kto przeżył i spotkał się w Nim z Panem Jezusem, żyje nadzieją na nowe życie! Krzyż to znak zwycięstwa, to znak spotkania z Bogiem, to wreszcie znak Miłości bez granic!

s. Mariola WNO